piątek, 29 kwietnia 2016

Czarny Pancerz - prawie tutorial.

Specjalnie na życzenie paru osób, mój kolejny pseudo-tutorial :).Jakiś czas temu zdecydowałem, że w końcu trzeba nauczyć się malować czarny pancerz, dlatego wziąłem się za figurkę Seraphicusa. 

Gotową figurkę możecie oglądać tutaj :


Zanim zacząłem malować buszowałem trochę po internecie, aby znaleźć jakiś pomocny poradnik.

Ciekawsze stronki jakie znalazłem to :


Autor rozpisuje się na temat teorii. Jest to bardzo interesujące, ale przydatne chyba dla malarzy, którzy są bardziej zaawansowani ode mnie, ogarniają sporo technik i wiedzą gdzie umieszczać rozjaśnienia :).

http://flameonminiatures.blogspot.com/2014/01/black-color-painting-tutorial.html

Bardzo fajny toturial jak pomalować czarny pancerz w stylu high fantasy. Malowanie bardzo mi się podoba, ale stwierdziłem, że będzie się gryzło z innymi elementami pancerze, które malowałem metalikami a nie techniką NMM. Ponadto brak mi jeszcze umiejętności.

Dodatkowo, kolega z fejsbuka (pozdrawiam!:)) podsunął mi taką wersję Seraphicusa:

http://www.puttyandpaint.com/projects/1268

Po takiej lekturze zrozumiałem, że z malowaniem czarnego muszę uważać aby za bardzo nie wejść w szarości. Dlatego postanowiłem, że duża część pancerza ma pozostać czarna/prawie czarna, a rozjaśnienia będę rozmieszczał tylko na niewielkich powierzchniach.

Jakiś czas jeszcze szukałem poradnika, który łopatologicznie, na zasadzie :

 weź taką farbkę, pomaluj to, weź drugą, pomaluj tutaj,

wyłoży mi jak malować czarny, ale niestety nic takiego nie udało mi się znaleźć.Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniom rynku postanowiłem zrobić poradnik dla opornych. Czyli coś co sam chciałbym znaleźć szukając poradnika o malowaniu czarnego pancerza. 

Niestety nie robiłem zdjęć w trakcie malowania, było to spowodowane tym, iż malowałem dość chaotycznie. W trakcie malowania robię wiele poprawek, często wracam do poprzednich etapów malowania itp. no ale pora przejść do meritum

Przy malowaniu używałem takich oto farbek :Od lewej :

1. Black Grey,
2. Dark Grey,
3. Neutral Grey,
4. Ivory - kremowy kolor, prawie biały, ale bardziej łagodny dla oka niż zwykły biały,
5. Game Ink Black,
6. Dark Tone,
7. Matt Black,
8. Nuln Oil.

Przy czym Dark Tone i Nuln Oil można używać zamiennie, w zależności kto co ma. 

Bazowy kolor to Black Grey. Bardzo ciemny ciemny szary ;). Pomalowałem nim wszystkie elementy pancerza.


Kolejny krok to washowanie. Tu pewnie dopuściłem się herezji, gdyż użyłem farbki Game Ink jak zwykłego wash i wysmarowałem nim cały pancerz. Wcześniej rozcieńczyłem go max w proporcji 50/50 z wodą. Myślę, że tutaj sprawdziłaby się też rozcieńczona czarna farbka.


Ktoś może się zapytać czemu nie użyłem Nuln Oil albo Dark Tone. Odpowiedź jest taka, że ten specyfik mocniej zaciemnia powierzchnie niż powyższe washe. Z drugiej strony figurka nie będzie całkiem czarna tak jak by to miało miejsce gdybym pomalował ją zwykłą czarną farbą. 

To była ta łatwiejsza część, później później była istna walka z materią :).

Postaram się przedstawić to w miarę jasny sposób, na przykładzie wybranych części pancerza.

Po lewej stronie zdjęcie, które robiłem tak, aby było widać kolejne rozjaśnienia. Po prawej zdjęcie z grafiką, która w założeniach miała przedstawiać miejsca, gdzie umieszczałem kolejne kolorki. Zdjęcia są obok siebie, kolorki poniżej, można łatwo porównać ( tak miało być w teorii, ale dajcie znać czy tak jest :)).

Przyszła pora na rozjaśnienia. Zaczynamy od bazowego kolory (Black Grey) i idziemy w prawo tak jak na zdjęciu poniżej.
Kolejna farbka to Dark Grey. Malujemy nią już mniejszą powierzchnię, natomiast farbkami Neutral Grey i Ivory robiłem już tylko najmniejsze kreseczki. Starałem się aby były w miarę nieregularne. 


Następnie zająłem się zlikwidowaniem przejść między kolorami. Najbardziej widoczne przejście były widoczne między zwashowaną podstawą a położoną przed chwilą pierwszą warstwą rozjaśnienia ( tak to jest ten sam kolor, ale Black Ink zrobił swoje i znacząco zaciemnił powierzchnię).

Do zacierania powyższego przejścia użyłem Nuln Oil (Dark Tone pewnie też się nada). Jeżeli natomiast także przejścia między pierwszą warstwą rozjaśnienia (Black Grey) a drugą (Dark Grey) też były widoczne to powtarzałem tę procedurę na tym miejscu. Przy czym używałem małych ilości washa, praktycznie go wcierając (Na tym etapie można też spróbować lekko załashować całą powierzchnię, kwestia eksperymentowania). Na koniec czarna farba w najciemniejszych zakamarkach.


Malowanie wyglądało podobnie na innych elementach pancerza.I jeszcze głowa. Na końcu zdjęcie gdzie bardzo ładnie widać kolejne warstwy rozjaśnień. 


Mam nadzieję, że komuś się to przyda. Chciałem zrobić taki poradnik jak sam najchętniej bym przeczytał przed malowaniem czarnego.

Jeżeli uważasz (zapewne mając rację), że te rozjaśnienia rozmieszczone są z pupy i w ogóle nie tak, to ten poradnik nie jest dla Ciebie....

.... ale zawsze możesz podrzucić, w komentarzach, jakieś pomocne rady i wskazówki ;).
7 komentarzy:

 1. Bardzo fajny tutek. Tez kiedyś szukałem czegoś takiego. Najfajniejsze, ze sa kreski z kolorami:-) dobra robota

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry tutorial i fantastyczny efekt końcowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki chłopaki, fajnie że się podoba :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry poradnik. Super przejrzyście pokazałeś w jaki sposób nanosiłeś poszczególne warstwy. Świetne fotki z kolorkami. Duże Gratulacje za wykonanie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny tut. Podziekował :)

  OdpowiedzUsuń